Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Domuz gribi hız kesmiyor

Ülke çapında domuz gribi bulaşan hasta sayısı her gün artıyor. İstanbul'da grip vakası 20'ye yaklaştı. Okullar her an tatil edilebilir. Ankara'da 60'ın üzerine çıkan grip vakası üzerine bazı okullar tatil edildi.

Domuz gribi hızla yayılmaya devam ediyor. Bir yanda aşılar Türkiye'ye gelirken diğer yanda da vakalar artıyor. Son olarak Batman Valiliği, grip benzeri hastalık vakaları üzerine 19 Ekim’de alınan numunelerin Ankara’da Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderildiğini açıklandı. Yapılan tahliller sonucu Batman ile Beşiri ilçesinde 11 kişide H1N1 virüsü belirlendi. Domuz gribi görülen kişilerin tedavi edildiği belirtilen valilik açıklamasında gerekli tedbirlerin alındığı vurgulanarak okulların kapatılmasına gerek görülmediği bildirildi.

Konya’da 2 vaka

Konya’da ise 13 Ekim Salı günü Selçuk Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne müracaat eden biri aynı fakültenin öğrencisi olan iki kişinin, iki gün domuz gribi tedavisi gördükten sonra taburcu edildiği ortaya çıktı.

Şanlıurfa’da panik

Şanlıurfa´da birçok öğrenci yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi şikayetle hastanelere başvuruyor. Harran Üniversitesi Araştırma Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne başvuran biri Ankara’da, diğeri Diyarbakır’da ‘domuz gribi’ teşhisi konulmuş kişilerle beraber kaldığını ve gribal semptomlar taşıdığını belirten iki kişi tedbir amaçlı hastaneye yatırıldı. Acil servis personeli teyakkuza geçirildi.

Bakanlık’tan aşı savunması

SAĞLIK Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, domuz gribi aşısının güvenilirliği konusunda tereddütlere gerek olmadığını belirterek, “Biz vatandaşımıza kötülük edemeyiz. Aşı, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede en etkili araçtır” dedi. Torunoğlu, hastalık açısından risk altında olan grupların ücretsiz aşılanacağını söyledi.

BUPS’ta eğitim başladı

DOMUZ gribi nedeniyle eğitim öğretime ara verilen Bilkent BUPS İlköğretim Okulu’nda öğrenciler dün ders başı yaparken, Ankara’da domuz gribi vakası görülen okul sayısı 12’ye yükseldi. Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi’nde okuyan 4 öğrencide virüs tespit edilmesi üzerine okul bugünden itibaren bir hafta süreyle tatil edildi.

İstanbul’da okullara gözaltı

İSTANBUL’da 10 ayrı okulda 16 öğrencide H1N1 virüsü tespit edilmesi üzerine adeta alarma geçildi ve Valilik okullara gözaltı uygulamaya başladı. Okullardaki domuz gribi vakaların gözden kaçmaması için devamsız öğrenciler sıkı takibe alındı. İstanbul Valisi Muammer Güler’in emriyle dün geç saatlerde İlçe Milli Eğitim Müdürleri kanalıyla tüm okul müdürleri tek tek aranarak devamsız öğrenci sayıları tespit edildi. Bugünden itibaren de her gün saat 15.00’e kadar devamsızlığı olan öğrencilerin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmesi istendi.

Vali Muammer Güler, önceki gün domuz gribine yakalanan öğrenci sayısının 6 olarak açıklandığını hatırlatarak, dün rakamın 16’ya çıkmasının bir günde meydana gelen artış olmadığını vurguladı. Güler, “Bu, son 5 günden beri, evlerinde tedavi olan öğrencilerden tahlil sonuçları kesinleşenlerin sayısıdır. Şu anda okulların tatil edilmesini gerektiren bir durum yok” dedi. İstanbul’da toplam 4983 eğitim kurumu bulunuyor.

Salgın kapıda ama endişeye gerek yok

SAĞLIK Bakanlığı Pandemi İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, domuz gribi salgınının kapıda olduğunu belirterek, “Ancak endişeye gerek yok. Hastalık hafif seyrediyor. Salgın ihtimali de düşünülerek tedbirler artırıldı” dedi. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek ise İstanbul, İzmir ve Adana’da virüs analizi yapacak üç yeni laboratuvar daha kurulacağını açıkladı.

22 Ekim 2009,Perşembe
www.hurriyet.com.tr
| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön