Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


"Bu güne kadar yaklaşık 8 milyon doz aşı teslim alınmış olup, bunun yarıya yakını kullanılmıştır." Sağlık Bakanlığı, ülkemizin de içinde bulunduğu birçok ülkede domuz gribinin aktivitesinde azalma olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan Açıklama şöyle :
"Havaların soğuması, kapalı alanlarda geçirilen sürenin uzaması, hastalıkla henüz karşılaşmamış grupların varlığı ile ilişkili olarak grip aktivitesinde artış görülebilir. Kronik hastalığı bulunanlar, gebeler ve lohusalar başta olmak üzere hastalıkla karşılaşmamış kişilerde risk devam ettiğinden aşılanma önemini devam ettirmektedir.

Pandemi sürecinde ülkemizin ihtiyacı olan aşıyı temin etmek, Sağlık Bakanlığı olarak görevimizdi. Aşının temin edilememesi durumunda bir tek insanımızın hayatını kaybetme riski dahi kabul edilmez ve hiçbir ekonomik değerle karşılaştırılamaz.

Bu güne kadar yaklaşık 8 milyon doz aşı teslim alınmış olup, bunun yarıya yakını kullanılmıştır.

Aşı aile hekimliklerimiz, sağlık ocaklarımız ve bütün hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaya devam etmektedir."

Erdoğan: Konuyu Gündemden Düşürelim
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Rusya’ya hareketinden önce konuyla ilgili soruları cevapladı.

"Bu konuyu artık gündemden düşürelim" diyen Başbakan, "Ben zaten başta gündemimden düşürdüm, olmayacağım dedim olmadım, hamdolsun bugüne kadar da herhangi bir şey olmadı" dedi.

Erdoğan, Sağlık Bakanlığının başta 43 milyon doz olarak planlanan domuz gribi aşısı ithalini 20 milyonun çok altına düşürdüğünü de hatırlattı.

Erdoğan, "Son nihai durumu bilemiyorum. Ama isabetli bir karar demek ki almışız. Şu anda onların yapacağı araştırmalar nereye varacaktır, ne olacaktır onu bilemeyiz ama bu tür spekülatif uygulamaları tarih boyunca yaşadık gördük. Temenni ederiz ki burada bir art niyet sözkonusu değildir" dedi.

www.saglikaktuel.com 13 Ocak 2010,Çarşamba


| 2 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön