Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Aşılara koruyucu amaçlı konan civanın otizme yol açtığı yönündeki iddiaların iki gazeteye manşet olması, aileler arasında panik yarattı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de kullanılan aşılarda herhangi bir riskin bulunmadığını açıklarken akademisyenler haberleri bilimsellikten uzak bularak tepki gösterdiler.

Aşı olmazsa yılda 150 bin çocuk ölür

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan (Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği öğretim üyesi): ABD’de thiomersal içeriğinin azaltılması yönünde karar alınsa da birçok aşıda hálá bu madde bulunuyor. Bir yandan Thiomersalin’in zararlı etkisi kanıtlanamadığı halde neden pahalı aşıya yönenildiği tartışılıyor. Şimdiye kadar bu maddeden zarar gören bulunamadı. Kronik civa zehirlenmesi otizm belirtilerine benzetildiği için bu iddia ortaya atılmıştı. Gerçek olmadığı anlaşıldı. Türkiye’nin asıl sorunu aşı yapamamak. Aşılardan vazgeçilirse yılda 150 bin çocuk enfeksiyondan ölür. Hastalık ve sakatlıklar da cabası.

Salgınların ortaya çıkması mı isteniyor

Prof. Dr. Mustafa Bakır (Marmara Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Başkanı): Bunlar aşı karşıtlarının ortaya attığı fikirler. MS, otizm gibi nedeni tam anlaşılamayan hastalıkları aşılara bağlarlar. Bu tip iddiaların basında olumlu veya olumsuz haberlerle, sık sık yer alması kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Aileler çocuklarını aşılatmaktan kaçınıyor. Salgın çıkarsa altından kim kalkar? Böyle söylentilerden sonra çocuklarını aşılatmayan doktorların difteri olan çocuklarını gördüm. Aşıların üretimi ve kullanımı Dünya Sağlık Örgütü’nün izni ve teşvikiyle oluyor. Aşılar yapılmazsa ölecek çocukların sorumluluğunu kim alacak? Türkiye’de yapılan aşılar çocukları risk altında bırakmıyor. Türkiye’de aşılanma oranları hálá yüzde 70’lerde. Aşı olmadığı için tetanozdan, boğmacadan ölenler çocuklar var.

Aşı programı mutlaka uygulanmalı

Dr. Metin Bakkalcı (Türk Tabipler Birliği İkinci Başkanı): Aşılardaki civa, enjeksiyondan bulaşabilecek enfeksiyonları önlemek için konuyor. Enfeksiyon hastalıkları ve sonuçları göz önüne alındığında aşı programlarının mutlaka uygulanması gerekiyor. Bilim dünyasında aşılarda kullanılan bu maddelerin otizm üzerindeki etkileri üzerine yapılan bazı çalışmalar nedeniyle aşı programlarından imtina edilmemeli. Türkiye’de aşıların istenmeyen etkileri yönünde herhangi bir bildirim yok.


Mesude ERŞAN
Hürriyet
01.09.2005
| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön