Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. Necip Kepkep, hamileliğin ilk yedi haftasında radyasyona maruz kalınmasının bebeğin hücrelerinin mutasyona uğramasına neden olabildiğini söyledi.

Bebeğin kromozom ve organlarının geliştiği bu dönemde radyasyona maruz kalınması ile bebeğin hücrelerinin DNA'larında kırılma ve kopmalar olacağını da belirten Kepkep, hücreleri zarar gören organda anormallikler oluştuğunu açıkladı.

Anormalliklerin özellikle kendini yenileyemeyen organlarda görüldüğüne de değinen Kepkep, "bunların başında beyin ve omurilik yani santral sinir sistemi gelir. Santral sinir sistemi radyasyon nedeniyle zarar gören bir bebeğin zeka seviyesi düşük olabilir'' dedi.

Cep telefonu ve bilgisayarın açık olduğu zaman radyasyon yaydığını da hatırlatan Kepkep, ''cep telefonları açık olduğu müddetçe vücuda olabildiğince uzak tutulmalı. Böylelikle az da olsa olası etkilerden korunulabilir'' yorumunda bulundu.

Kepkep, cep telefonunun yanı sıra elektrikli diğer cihaz ve baz istasyonlarının da belirli miktarda radyasyon yaydığını sözlerine ekledi.


19-12-2005
CNN TÜRK
| 2 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön