Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


İdeal kiloyu korumak, fazla kiloları vermekten çok daha önemli. Pek çok kişi sıkı diyetlerle ideal kilosuna indikten kısa bir süre sonra, eskisinden daha şişman olarak diyetisyenlere başvurmak zorunda kalıyor...

Kilo verme savaşı içinde olan çok kişi var. Kilo vermenin temelinde ise, aldığınızdan daha fazla kalori harcayarak enerji dengesini korumak yer alıyor. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, kiloları verdikten sonraki süreç. Yani, kilo vermeyi başarıp, bu kiloyu korumayı sağlamak. İşte bu en zor süreç. Çünkü, hedef kilosuna inen birçok insan, diyeti ve egzersiz yapmayı bıraktıktan sonra, eski kilosuna dönüyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Academic Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Nesrin Mutlu Civelek, "Şişmanlıktan tamamen kurtulmak için ideal kiloyu korumak çok önemli.Yağ dokusunu kaybetmek, yağsız dokuyu korumak gerekiyor" diye konuşuyor.

YAŞAM BİÇİMİ DEĞİŞMELİ
Kilo vermeye çalışırken karşılaşılan durumlar, genellikle acımasız diyet programları ve gerçekçi olmayan hedefler. Bu hedeflere ulaşamamak, kişiyi sürekli başarısızlığa ve hayal kırıklığına yol açan bir kısır döngüye sokabiliyor. Yiyecek tercihlerinizin aşırı sınırlandırılması, sizin tepkisel olarak bu yiyecekleri abartılı bir şekilde tüketmenize neden olabilir. Başarı şansı, kiloyu kontrol altına almaya odaklanıldığında yükseliyor. Bu kontrol programının yürümesi, sağlıklı beslenme planını yaşam biçimi haline getirmekten geçiyor. Fiziksel aktivite ise, olmazsa olmaz kurallardan. Pozitif bir bakış açısı ve doğru motivasyonla kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Yüksek enerji, kendinize inanmak ve irade gibi içten gelen motivasyonlar yardımıyla, kilonuzu ömür boyu kontrol altına almanız mümkün.

KAS DEĞİL, YAĞ YAKIN
Beslenme ve Diyet Uzmanı Civelek, kilo kaybının doğru dokulardan olması gerektiğine dikkat çekerek, sağlıksız diyetlerde genellikle kas dokusundan kayıp olduğunu, bu yüzden kiloların kolayca geri alındığını vurguluyor. Bu diyetlerin kilo verdirdiğini, ama kas dokusunu yok edip, enerji kaybını önlediğini hatırlatan Civelek, hatalar silsilesini şöyle aktarıyor: "Diyet kişiye özel hazırlanmalı. Şok diyetler sayesinde kişi, üç-beş kilo kaybediyor ama bıraktığında 15 kilo alıyor. Bunun nedeni, kas dokularının erimesi ve bunun kilo kaybına yol açması. Oysa, diyette, enerji alımı ve kaybının dengesi çok önemli. Bu tür diyetler, kişinin kas dokularının kaybedilmesine yol açıyor. Biz, bilimsel olarak çalıştığımız için, kişinin toplam ağırlığını ölçmekle kalmayıp, yağ ve yağsız dokularını da ölçüyoruz. İdeal ağırlık diye bir kavram yoktur. Bilimsel beslenme ilkelerinde, 1 metre 70 santimetre boyu olan bir kişinin 60 kilo olması gerektiğine dair bir kural yoktur. Önemli olan, ideal yağ dokusu aralığıdır. Diyet; kas değil, yağ yakmalı. "
| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön