Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Yılda yaklaşık 600 böbrek nakli gerçekleştiriliyor
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türkiye'de yaklaşık 34 bin böbrek hastasından 7 bin 500'ünün acil organ beklediğini söyledi.

Bahçelievler'deki vakıf merkezinde düzenlenen basın toplantısında Erk, yılda yaklaşık 600 böbrek nakli gerçekleştirildiğini ve bunların sadece 200'ünün kadavradan alındığını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 34 bin böbrek hastasından 7 bin 500'ünün acil organ beklediğini dile getiren Erk, organ bağışı konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Rıfat Özbek, Salih Memecan, İsmail Acar, Erol Albayrak, Piyale Apça, Birsen Apça, Erkan Çimenciler ve İzzet Keribar'ın tasarımlarından oluşan tişörtlerin Türk Böbrek Vakfı hastaları için 20 YTL'den satışa çıkarıldığını hatırlatan Erk, 'Bir Işık da Sen Tut' başlıklı bu kampanyada bir de defile düzenlendiğini anımsattı.

Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında başka kampanyalar da gerçekleştireceklerini belirten Erk, organ nakli konusunda İspanya ve İran'ın başarılı örnek sergilediğini söyledi.

Toplantıya katılan eski mankenlerden Merve İldeniz, eşi Serdar Önal'ın da kronik böbrek yetmezliğiyle boğuştuğunu ve eşine böbrek nakli yapılacağını söyledi.

İldeniz, böbrek hastası çocuklara yardım için çalıştığını da dile getirdi.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Arzu Yanardağ Serter de organlarını bağışladığını söyledi. Eski futbolcu Tanju Çolak ise herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Toplantıya, 20 YTL'den satışta olan tasarım tişörtleriyle katılanlar arasında mankenler Aysun Kayacı ve Asuman Krause, tasarımcılar İsmail Acar, Birsen Apça ve Erol Albayrak da yer aldı.

Tişörtlerin satışından elde edilen gelir böbrek hastası çocukların tedavisinde kullanılacak.


CNN-TURK
06-05-2006
| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön