Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle

Doğum kontrolü genel bilgiler

Doğum kontrolünün amacı hamileliği önlemektir. Hap veya kısırlaştırma gibi, bazı yöntemler, hemen hemen %100 etkilidirler. Diğer yöntemler ise daha az etkilidirler.

Yaşamınızın ilerleyen yıllarında bazı yöntemler daha hoşunuza gidebilir, ya da daha uygun gelebilirler.

Yöntem seçimindeki en önemli dört faktör şunlardır:
Yaşınız

Cinsel aktivite durumunuz

Tıbbi geçmişiniz

Şu anki ilişkiniz.Hangi doğum kontrol yöntemi sizin için en uygun?


Dünyadaki gebelikten koruyucu en iyi yöntem, ucuz, % 100 güvenilir, rahat ve kullanımı gerçekten kolay olandır. Ne yazık ki, böyle bir yöntem bulunmadığından, elimizdeki seçeneklere bir göz atmakta fayda var.

Buna en yaklaşan ve 16-19 yaş grubunda en sık kullanılan iki yöntem hap ve prezervatiftir. Çoğu kez, birlikte kullanırlar.
istenmeyen gebeliği önlemek için

cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumak için.Doğum kontrolünde nelere dikkat etmeli


Güvenilirlik
Gençken, gebelik çoğunlukla arzu edilmediğinden, güvenilirlik/etkinlik listenizin en başında yer alacaktır.


Uygunluk
Ne kullanırsanız kullanın, vücut kimyanıza ve yaşam stilinize uygun olmalıdır ve sizin bırakmanıza neden olacak kadar, karışık ve karmaşık olmamalıdır.


Fiyat
Seçtiğiniz yöntemin fiyatı değişkenlik gösterebilir ve bazen etkileyici bir faktör olabilir, fakat istenmeyen bir gebeliğin yol açacağı üzüntü ile kıyaslandığında bunu karşılamalısınız. Bazı ülkeler ücretsiz doğum kontrol metodu sağlamaktadırlar. Daha fazla bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.


Sağlık riskleri
Bu, örneğin sağlığınız için risk taşıyan hapsa, uzman bilgisine sahip doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.


Partneriniz
Kullanmayı planladığınız metoda uyum sağlamaya istekli mi? Seks iki kişiyi içerdiğinden, metot seçimi de iki kişiyi ilgilendirmelidir. Şayet erkek arkadaşınız başka kızlarla korunmadan ilişkiye girmişse ve kondom kullanmak istemiyorsa size olan duygularını yeniden değerlendirmelisiniz.Doğum kontrol araçlarını nasıl ve nerede bulabilirim


Doğum kontrol yöntemlerinden hangisinin size en uygun olduğunu bulmak için en iyisi aile hekiminize, bir jinekologa veya bir aile planlaması kliniğine danışmaktadır.

Eğer özellikle 'randevusuz klinik' diye belirtilmiyorsa, bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekeceğinden önce telefon edip randevu almalısınız. Bir doktoru görmek ve doğum kontrolü hakkında konuşmak 5 dakikadan uzun sürmeyecektir.


Gizlilik

Ne doktorunuz ne de gittiğiniz klinik ailenizle irtibat kurmaz. Yaşınız ülkeniz yasalarına göre reşit değilse doktorunuz bu durumu ailenizle paylaşmanız için size ısrar edebilir.
Tıbbi tavsiyeler her zaman gizlidir. Hiçbir doktor veya hemşire meslektaşları haricinde kimseyle size verdiği tavsiyeleri tartışmazlar.
| 2697 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön