Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle

Doğum Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi ve Nüfus Kaydı

Doğumu Bildirim Zorunluluğu ve süresi;

Bildirim yükümlülüğü bulunan kişiler doğumu, doğumun olduğu tarihten başlayarak yurt içinde otuz gün içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında altmış gün içinde Başkonsolosluklara, sözlü bildiride bulunarak doğum tutanağına yazdırmakla görevlidirler.

Doğumevlerinde, hastanelerde, ceza ve tevkif evlerinde, vapur, tren, uçak gibi genel yolcu taşıtlarında olan doğumların yazdırılması ödevi bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen kişilere aittir.

Yurt içinde otuz gün, yurt dışında altmış günden sonra yapılan doğum bildirimleriyle genel nüfus yazımında bulunmayarak yazım dışı kalanlar mahallin en büyük Mülki İdare Amirinin emriyle yazılır.

Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?
Yurt içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında konsolosluklarımıza yapılan doğum bildiriminin doğum tutanağına geçirilmesi ve bildirimin nüfus aile kütüklerine tescil edilmesi sonucunda çocuk adına nüfus cüzdanı düzenlenir.

İlgililer talep etmedikleri sürece 15 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanına fotoğraf yapıştırılmaz.

Doğum bildirimi nüfus müdürlüğüne yapılmış ise; doğum tutanağı nüfus aile kütüğüne tescil edilir ve düzenlenen nüfus cüzdanı imza karşılığında verilir.

Doğum bildirimi yurt dışında konsolosluklarımıza yapılmış ise; düzenlenen doğum tutanağı nüfus aile kütüğüne tescil edilmek üzere nüfus müdürlüğüne gönderilir. Tescil işleminden sonra konsolosluklarımıza iade edilen doğum tutanağına dayanılarak düzenlenen nüfus cüzdanı imza karşılığında verilir.
| 5739 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön